Pomiary objętości
OFERUJEMY BARDZO DOKŁADNE I SZYBKIE POMIARY OBJĘTOŚCI I MAS PRZY UŻYCIU SKANINGU LASEROWEGO
Skaning laserowy 3D umożliwia precyzyjne badanie objętości, które może być przeprowadzone z dużą dokładnością i w bardzo krótkim czasie. Nawet bardzo gęstej chmurze punktów łatwo możemy nadać georeferencję i przekształcić do dowolnego układu współrzędnych.
Modele mesh utworzone na podstawie chmury punktów precyzyjnie przedstawiają zeskanowany teren, komory, a nawet odkrywki górnicze czy stosy węgla. Możemy łatwo obliczyć objętość porównując dwie siatki mesh lub siatkę mesh i płaską powierzchnię.
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z ZASTOSOWANIA SKANINGU LASEROWEGO 3D DO OBLICZEŃ OBJĘTOŚCI:
Bardzo szczegółowe informacje o pomierzonej powierzchni
Szybkie i bezdotykowe zbieranie danych
Duży zasięg
PRZYKŁADY POMIARÓW OBJĘTOŚCI:
Pomiar objętości i pomiar powierzchni znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Wiedza na temat objętości detalu może być przydatna, na przykład, przy planowaniu druku 3D, gdy chcemy oszacować ilość zużytego materiału. W archeologii i muzealnictwie takie informacje mogą być przydatne w badaniach dotyczących znalezisk. Dodatkowo, pomiary objętości i powierzchni mają szerokie zastosowanie w dziedzinach takich jak: budownictwo, inżynieria, przemysł czy rolnictwo.
Dlaczego warto wykonać pomiar objętości przy wykorzystaniu skaningu laserowego?
Skanowanie 3D jest metodą dzięki, której można dokładnie poznać objętość mierzonego materiału. Tradycyjne metody pomiarowe, takie jak tachimetr czy GPS, nie są w stanie oddać takiej precyzji ja fotogrametria. Ich ograniczenia to:
- ograniczona ilość punktów pomierzonych, co oznacza pewne uśrednienie wartości,
- ryzyko dwukrotnego pomierzenia tego samego materiały, jeśli pomiary trwają kilka godzin, a materiał jest ciągle transportowany,
- geodeta wykonujący pomiary może niepoprawnie zinterpretować granicę między dwoma typami materiału.
Z tego względu skorzystanie z technologii skaningu laserowego oferuje bardziej precyzyjne i wiarygodne wyniki. Jego zalety to:
- precyzyjne odwzorowanie powierzchni obiektu,
- określenie dokładnego momentu pomiaru – proces skanowania nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut,
- możliwość samodzielnej weryfikacji interpretacji, dzięki uzyskaniu wizualnego odwzorowania obiektu.
Gdzie można wykorzystać fotogrametryczne pomiary objętości?
Dziedzin, w których znajduje zastosowanie ta metoda, jest wiele, można wyróżnić m.in.:
- geodezję i kartografię, gdzie pomiary objętości są wykorzystywane do tworzenia dokładnych map terenowych, obliczania objętości terenowych zmian, takich jak wykopki czy nasypy, oraz planowania i zarządzania terenami,
- rolnictwo, w którym pomiary objętości są przydatne w planowaniu i monitorowaniu produkcji roślinnej, obliczaniu objętości magazynowanych plonów, analizie nawodnienia czy obliczaniu pojemności zbiorników na nawozy, czy środki ochrony roślin,
- ochronę środowiska do monitorowania i oceny zmian w ekosystemach, np. w przypadku erozji gleby, przekształceń terenowych czy zmian w zasobach wodnych,
- transport i logistykę do optymalizacji ładunków i przestrzeni w pojazdach, np. do obliczania objętości ładunków w kontenerach czy w analizie rozkładu masy w pojeździe.
Pomiary objętości w ofercie 3Deling
Skaning laserowy 3D umożliwia precyzyjne badanie objętości, które może być przeprowadzone z dużą dokładnością i w bardzo krótkim czasie. Nawet bardzo gęstej chmurze punktów łatwo możemy nadać georeferencję i przekształcić do dowolnego układu współrzędnych.
Modele mesh utworzone na podstawie chmury punktów precyzyjnie przedstawiają zeskanowany teren, komory, a nawet odkrywki górnicze czy stosy węgla. Możemy łatwo obliczyć objętość, porównując dwie siatki mesh lub siatkę mesh i płaską powierzchnię.
Opracowujemy także modele CAD, modele BIM czy modele instalacji. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki obiektów, które mają być mierzone, rodzajów i ilość oczekiwanych przez klienta opracowań. Zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły zamówienia i określić jego cenę.