LOKALIZACJA
Kopalnia Soli w Wieliczce, Polska
SPRZĘT POMIAROWY
skanery Riegl VZ-400, Faro LS 880, tachimetr Leica TCRA 1101 plus
CZAS OPRACOWANIA
8 dni w terenie, 40 dni opracowania w biurze
PRODUKT KOŃCOWY
połączona chmura punktów, TruView, dokumentacja 2D, ortoobrazy
Skaning laserowy 3D Kopali Soli w Wieliczce
Administratorzy Kopalni Soli w Wieliczce (wpisanej na Listę Obiektów Dziedzictwa Kulturowego) zlecili wykonanie pilotażowego projektu skaningu laserowego kopalni. Głównym celem było określenie możliwości wykorzystania technologii naziemnego skaningu laserowego w bieżących pracach konserwacyjnych kopalni.
Projekt koncentrował się na podziemnych korytarzach i komorach, które tworzą trasę turystyczną, w związku z tym większość prac pomiarowych musiała zostać wykonana w nocy, gdy obiekt był zamknięty dla zwiedzających.
Klient zlecił wykonanie skaningu w kolorach RGB, co nie było łatwym zadaniem ze względu na złe warunki oświetleniowe. Przygotowaliśmy przekroje 2D z ortoobrazami, które zostały wygenerowane z kolorowej chmury punktów. Stworzyliśmy także szczegółowy model siatkowy wszystkich komór i korytarzy, który później posłużył do wyznaczenia ich objętości.
Ostatecznie wygenerowaliśmy też Trueview w barwach RGB.
Ponadto klient zamierza wykorzystać dostarczoną przez nas chmurę punktów jako bazę do przyszłych analiz deformacji. W tym celu skaning może zostać powtórzony a wyniki porównane.
W związku z tym, że jest to obiekt bardzo atrakcyjny turystycznie dodatkowo wygenerowaliśmy animację 3D z całej zarejestrowanej chmury punktów w celach marketingowych. Animacja pokazuje prawdziwy trójwymiarowy kształt wszystkich komór.
Kategorie: