• mail@3deling.com
 • +48 793 398 768
 • EN
 • DE
 • UA

Mesh 3D modele

WYKONUJEMY MODELE SIATKOWE MESH DLA NIEREGULARNYCH POWIERZCHNI

Jeżeli klient potrzebuje, by nieregularny obiekt był reprezentowany wektorowo, możemy zaoferować wykonanie dokładnego siatkowego modelu MESH 3D. Jest to przekształcenie chmury punktów do powierzchni złożonej z siatki trójkątów. Ważne jest dobranie określonej wielkości oczka siatki – czyli wielkości pojedynczego trójkąta.

Mniejszy rozmiar pozwala na bardziej szczegółowe oddanie powierzchni, ale również tworzy większy objętościowo plik, który w procesie dalszej obróbki będzie trudniejszy do przetworzenia. Modele budowane siatką MESH mogą zawierać rzeczywisty kolor i teksturę oddającą wygląd obiektu. Jest to możliwe, gdy siatki generowane są na podstawie kolorowej chmury punktów lub z wysokorozdzielczych zdjęć.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA OBEJMUJĄ:

Wszystkie nieregularne tekstury wymagające digitalizacji

Odkrywki górnicze i kopalnie górnicze

Obiekty
zabytkowe

Przykład modelu 3D Mesh

Przykład modelu 3D Mesh

PROJEKTY – MODELE MESH 3D

Model MESH 3D charakterystyka

Modele MESH to zbiory wierzchołków, krawędzi i ścian, które są wykorzystywane do określania kształtu obiektu przestrzennego. Zazwyczaj zawierają trójkąty, czworokąty lub inne prostokątne wielokąty, które tworzą ściany. Modele 3D w postaci siatki MESH są zapisywane w formie wektorowej chmury punktów, gdzie krawędzie wielokątów są reprezentowane jako wektory.

MESH 3D składa się zatem z siatki trójkątów lub kwadratów, na które nałożona jest realistyczna tekstura. Dokładność odwzorowania powierzchni zależy od gęstości siatki wielokątów, więc ważne jest określenie wielkości pojedynczych trójkątów. Wielkość pliku oraz poziom dokładności opracowania zależy od specyfiki obiektu i wymagań klienta.

Modele MESH to jeden z możliwych do wygenerowania produktów w procesie opracowywania danych ze skanowania laserowego 3D. Podobnie jak modele CAD czy modele BIM tworzy się je bezpośrednio z chmury punktów. Skanowanie 3D to nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje właściwą geometrię dla obiektu. Wykonywane przy jego pomocy zdjęcia tworzą wirtualną kopię składającą się z siatki trójkątów.

Gdzie można wykorzystywać siatkowe modele 3D MESH?

Technologia MESH jest szczególnie przydatna w geodezji i kartografii. Wektorowe odwzorowywanie obiektów stosuje się m.in. przy:

 • planowaniu zagospodarowania terenów,
 • wizualizacji obiektów zabytkowych,
 • pomiarów kubatury,
 • inspekcji uszkodzeń powierzchni.

Takie nieregularne przestrzenie można najlepiej oddać, właśnie wykorzystując modele siatkowe zwane też poligonalnymi. Są one również stosowane na potrzeby kopalni górniczych i odkrywkowych czy podczas digitalizacji stanowisk archeologicznych.

Bardzo ważną funkcję pełnią podczas tworzenia dokumentacji obiektów zabytkowych, w tym figur, rzeźb, detali architektonicznych lub całych budynków.  Przy czym ważne są tutaj odpowiednie oteksturowanie i oddanie rzeczywistych kolorów. Ma to znaczenie dla późniejszego zachowania pierwotnego wyglądu zabytku.

Oprócz tego są powszechnie wykorzystywane do:

 • tworzenia wszelkiego rodzaju szczegółowych wizualizacji,
 • obliczania mas ziemi lub innych materiałów sypkich,
 • aranżacji przestrzeni,
 • w przemyśle np. do  tworzenia rzutów, przekrojów czy planowania pomiarów newralgicznych elementów inwestycji,
 • w pracy inżynierów z sektorów budowlanego, transportowego, logistycznego czy medycznego. Dzięki nim mogą oni m.in. przeprowadzać symulację sprzętu na etapie prac projektowych i modernizacyjnych, co ułatwia, osiągnięcie optymalnych parametrów użytkowych.

Podsumowując, można powiedzieć, że są one szczególnie przydatne dla architektów, geodetów, inżynierów oraz archeologów, którzy korzystają z nich w celu dokładnego odwzorowania obiektów w trójwymiarze.

3D MESH i inne produkty w ofercie firmy 3Deling

Zajmujemy się profesjonalnymi usługami naziemnego skanowania 3D. Dostarczamy chmury punktów w odcieniach szarości z rejestracją intensywności oraz z pomierzonymi barwami RGB w różnych formatach, m.in.: .POD, .PCG and RCS, .IMP, .PTX, czy .ZFC.  Na ich podstawie wykonujemy zróżnicowane opracowania. Oprócz 3D MESH m.in.: modele instalacji, dokumentacje 2D CAD, pomiary objętości czy wykrywanie kolizji. Do ich udostępniania i przeglądania stworzyliśmy własną platformę internetową o nazwie WebPano.

Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, z uwzględnieniem właściwości obiektów, które mają być mierzone oraz oczekiwanych przez klienta opracowań. Usługi wykonujemy w Polsce i wielu innych miejscach na świecie. Aby omówić zakres zamawianych prac i poznać ich wycenę, zapraszamy do kontaktu.

 

 

Biuro w Krakowie

3Deling Sp z o.o.
ul. Wincentego Pola 7/46
31-532 Kraków, Poland
+48 793 398 768
mail@3deling.com

Biuro w Londynie

3Deling Laser Scanning
Services LTD
6 Artichoke Mews | London
SE5 8TS | UNITED KINGDOM
+44 7739 036 829
mail@3deling.com

Biuro w Norwegii

3Deling Norway As
Røynebergsletta 32
4033 Stavanger, Norway
+47 464 437 12
mail@3deling.com

Biuro we Lwowie

3Deling Systems LTD
Sakharova 42, Lviv
Office 511-512, 79012, Ukraine
+38 (097) 317 30 86
mail@3deling.com

Wyceny projektów:

Paweł Dudek
PL: +48 793 398 768
Robert Bell
UK: +44 7739 036 829
Rune Gjøse
NO: +47 464 437 12
Marta Kobryn
UKR: +38 (099)125 06 43

Portal Klienta:

Social Media:

stopka