• mail@3deling.com
  • +48 734 157 895
  • EN
  • DE
  • UA

Ortofotoplany - dokumentacja fotogrametryczna

WYKONUJEMY WYSOKOROZDZIELCZE METRYCZNE ZDJĘCIA FASAD, CZYLI ORTOFOTOPLANY

Ortofotoplany (obrazy metryczne) często wykonywane są na zlecenie dla konserwatorów obiektów zabytkowych. Możemy wykonać obrazy, których rozmiar pixela jest rzędu 1mm. Im wyższa rozdzielczość, tym wykonanie ortoobrazu jest bardziej czasochłonne (co oczywiście wpływa na koszty).

W zależności od potrzeb i budżetu możemy wykorzystać technologię standardowej fotogrametrii cyfrowej, generować obrazy z chmur punktów  (szybciej i bardziej opłacalne rozwiązanie) lub łączyć obie technologie, aby zrównoważyć koszty i jakość.

Ortofotoplan, inaczej obraz metryczny jest odpowiednikiem ortofotomapy. Proces tworzenia obrazu metrycznego łączy elementy skaningu 3d oraz fotogrametrii cyfrowej. W pierwszym kroku generujemy model siatkowy z wykonanych pod specjalnym rygorem zdjęć cyfrowych, Następnie używamy chmury punktów do nadania skali i orientacji dla modelu siatkowego.  W rezultacie powstają ortofotoplany elewacji o bardzo małych pikselach, co przekłada się na wierną reprezentację rzeczywistości. Szczególnie dobrze oddana jest kolorystyka budynków oraz uwidocznione drobne detale. Po rzutowaniu widoków poszczególnych ścian na zadane płaszczyzny otrzymujemy dwuwymiarowe obrazy metryczne.

Otrofotoplan, czyli fotogrametria 3D

Ortofotoplan, czyli dokumentacja fotogrametryczna posiada wiele zalet i może być wykorzystany do tworzenia planów obiektów architektonicznych, zwłaszcza w przypadku budynków zabytkowych. Niezwykle przydatny jest w dokumentacji zarówno istniejących, jak i zniszczonych zabytków. Obrazy metryczne umożliwiają precyzyjne odwzorowanie rzeczywistości, co stanowi nieocenioną pomoc dla architektów, konserwatorów i planistów.

Inwentaryzacja obiektów zabytkowych oraz archeologicznych często wymaga precyzyjnego odwzorowania rzeczywistego stanu każdego elementu. W celu najlepszego przedstawienia skomplikowanej geometrii i barwnej charakterystyki detali zabytków oraz całych obiektów ortofotoplany są niezastąpione. Cechują się kartometrycznością, co umożliwia przeprowadzanie na nich dowolnych pomiarów, jednocześnie odzwierciedlając rzeczywiste kolory obiektu. Wierna rejestracja tekstury obiektu na ortofotoplanie znacznie ułatwia interpretację, co przekłada się na dokładność procesu wektoryzacji.

Dokumentacja fotogrametryczna jest również często wykorzystywana przez przedsiębiorstwa architektoniczne w różnych pracach z zakresu digitalizacji. W tej dziedzinie nie ma obecnie żadnej alternatywy o równie wysokiej jakości.

Ortofotoplany w ofercie firmy 3Deling

Ortofotoplany (obrazy metryczne) wykonujemy często na zlecenie dla konserwatorów obiektów zabytkowych. Możemy wykonać obrazy, których rozmiar pixela jest rzędu 1 mm. Im wyższa rozdzielczość, tym wykonanie ortoobrazu jest bardziej czasochłonne (co oczywiście wpływa na koszty).

W zależności od potrzeb i budżetu możemy wykorzystać technologię standardowej fotogrametrii cyfrowej, generować obrazy z chmur punktów (szybciej i bardziej opłacalne rozwiązanie) lub łączyć obie technologie, aby zrównoważyć koszty i jakość.

Oprócz fotogrametrii 3D polecamy również inne nasze opracowania powstałe na podstawie chmury puntów, uzyskanej poprzez skanowanie 3D, w tym: modele CAD, modele BIM czy modele instalacji. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, uwzględniając specyfikę obiektów, które mają być mierzone, rodzaj i ilość oczekiwanych przez klienta opracowań. Działamy w Polsce i wielu innych krajach. W celu dokładnego omówienia zamawianej usługi zapraszamy do kontaktu.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA OBEJMUJĄ:

Ortoobrazy wnętrz i elewacji

Dokumentacje zabytkowych obiektów

PROJEKTY – ORTOFOTOPLANY

Biuro w Krakowie

3Deling Sp z o.o.
ul. Wincentego Pola 7/46
31-532 Kraków, Poland
+48 734 157 895
mail@3deling.com

Biuro w Londynie

3Deling Laser Scanning
Services LTD
6 Artichoke Mews | London
SE5 8TS | UNITED KINGDOM
+44 7739 036 829
mail@3deling.com

Biuro w Norwegii

3Deling Norway As
Røynebergsletta 32
4033 Stavanger, Norway
+47 464 437 12
mail@3deling.com

Biuro we Lwowie

3Deling Systems LTD
Sakharova 42, Lviv
Office 511-512, 79012, Ukraine
+38 (097) 317 30 86
mail@3deling.com

Wyceny projektów:

Łukasz Dragun
PL: +48 734 157 895
Robert Bell
UK: +44 7739 036 829
Rune Gjøse
NO: +47 464 437 12
Marta Kobryn
UKR: +38 (099)125 06 43

Portal Klienta:

Social Media:

stopka