• mail@3deling.com
  • +48 734 157 895
  • EN
  • DE
  • UA

ARCHITEKTURA I INŻYNIERIA LĄDOWA

Inwentaryzacje budynków 3D – skanowanie i dokumentacja

Proponujemy opracowania dokumentacji powykonawczych dla architektury wraz z modelami BIM, głównie wykonywanymi w środowisku Revit oraz AECOsim. Dostarczamy bardzo dokładne opracowania dokumentacji 2D: rzuty, przekroje oraz rysunki elewacji. Oferujemy także sam pomiar tachimetryczny, skanowanie laserowe oraz przygotowanie chmury punktów do indywidualnych opracowań.

W wielu przypadkach klienci zlecają wprost konwersję chmury do CAD. W zależności od potrzeb możemy przygotować wyplot 2D wprost z chmury punktów, jednak zwykle w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą dokładnością i wysokim poziomem detalu jest to problematyczne.

W związku z tym doradzamy najodpowiedniejsze rozwiązania i przygotowujemy materiały półautomatycznie, wzbogacając  automatyczne opracowania z chmury o rysunki CAD.

Tworzymy również wyploty planów 2D, przekrojów i widoków elewacji. Klienci, którzy prowadzą proces projektowania w środowisku trójwymiarowym mogą zamawiać opracowania modeli 3D.

Może to być prosta struktura CAD 3D (bryła lub powierzchnia zapisana do dgn lub dwg), ale również model BIM zapisany w pliku źródłowym dla Revit (AutoDesk), AECOsim (Bentley Systems) lub IFC (otwarty format pliku niekontrolowany przez żadnego producenta, który powinien być możliwy do odczytu przez najważniejsze środowiska opracowań BIM).

W zależności od potrzeb generujemy wprost z modeli BIM, płaskie opracowania 2D (plany, sekcje, rzuty). Natomiast, jeśli wygenerowane rysunki nie są wystarczająco szczegółowe możemy ręcznie dodać pożądane szczegóły na podstawie chmury punktów, a także uzupełnić opisami lub wymiarowaniem.

Proces konwersji chmury punktów do dowolnego formatu zawsze wiąże się z pewnym uproszczeniem danych. Bardzo ważne jest, by ustalić poziom szczegółowości (uproszczenia), co jest niezbędne do ostatecznej prezentacji rezultatów zarówno 2D jak i 3D. Oczekiwany poziom szczegółowości opracowań CAD, które generuje się z chmury punktów jest proporcjonalny do czasu, który jest niezbędny do przeprowadzenia tej pracy, a także wpływa na cenę usługi.  Przed przygotowaniem wyceny zawsze prosimy klientów o określenie szczegółowości, której oczekują.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA SKANINGU LASEROWEGO 3D:

CZAS

Krótszy czas pozyskania danych w porównaniu do klasycznych metod.

PRECYZJA

Duża precyzja
pomiaru.

KOMPLEKSOWOŚĆ

Kompleksowe informaje na temat kształtu i położenia obiektu.

ŁATWE UDOSTĘPNIANIE

Dane można łatwo udostępniać
i przeglądać.

Inwentaryzacje budynków 3D pozwalają uzyskać kompletne dane na ich temat, które stanowią dobry punkt wyjścia do zaplanowania renowacji, remontu, przebudowy czy rozbudowy. Dokumentacja 3D daje również doskonałą okazję do oceny stopnia ich ewentualnego uszkodzenia. Jest to szczególnie przydatne przy zabytkach lub obiektach uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych czy dewastacji. Stworzone trójwymiarowe modele służą wtedy do tworzenia projektów rekonstrukcji albo rewitalizacji budynków. Skanowanie laserowe architektury jest znacznym ułatwieniem w pracy projektantów, architektów praz inżynierów.

 

Do czego służy skanowanie 3D w architekturze?

Skanowanie budynków architektury wykonywane jest zazwyczaj do przygotowania dokumentacji powykonawczej lub gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja architektoniczna 3D. Ta pierwsza jest potrzebna do odbioru budynku po ukończeniu prac budowlanych i zawiera rzeczywiste dane o jego wyglądzie i strukturze.

Inwentaryzacja 3D budynku przeprowadzana jest przed planowanym wprowadzeniem znaczących zmian w jego strukturze lub wyglądzie, czyli przebudową, rozbudową albo konserwacją. W ten sposób zyskuje się dokładny i aktualny stan obiektu, na podstawie którego można zaplanować dalsze prace. Inwentaryzacja 3D jest szczególnie cenna w przypadku zabytków, do których brak już oryginalnych zachowanych planów.

Skanowanie 3D jest metodą bezinwazyjną i bezdotykową, a przez to niezwykle bezpieczną.

 

Inwentaryzacje budynków 3D – jaki zakres oferujemy?

Proponujemy Państwu opracowania dokumentacji powykonawczych dla architektury wraz z modelami BIM, głównie wykonywanymi w środowisku Revit oraz AECOsim. Dostarczamy bardzo dokładne opracowania dokumentacji 2D: rzuty, przekroje oraz rysunki elewacji. Oferujemy także sam pomiar tachimetryczny, skanowanie laserowe oraz przygotowanie chmury punktów do indywidualnych opracowań.

W wielu przypadkach klienci zlecają wprost konwersję chmury do CAD. W zależności od potrzeb możemy przygotować wyplot 2D wprost z chmury punktów, jednak zwykle w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą dokładnością i wysokim poziomem detalu jest to problematyczne.

W związku z tym doradzamy najodpowiedniejsze rozwiązania i przygotowujemy materiały półautomatycznie, wzbogacając automatyczne opracowania z chmury o rysunki CAD.

Tworzymy również wyploty planów 2D, przekrojów i widoków elewacji. Klienci, którzy prowadzą proces projektowania w środowisku trójwymiarowym, mogą zamawiać opracowania modeli 3D.

Może to być prosta struktura CAD 3D (bryła lub powierzchnia zapisana do dgn, lub dwg), ale również model BIM zapisany w pliku źródłowym dla Revit (AutoDesk), AECOsim (Bentley Systems) lub IFC (otwarty format pliku niekontrolowany przez żadnego producenta, który powinien być możliwy do odczytu przez najważniejsze środowiska opracowań BIM).

 

Nasze metody wykonywania inwentaryzacji 3D budynku

W zależności od potrzeb generujemy wprost z modeli BIM, płaskie opracowania 2D (plany, sekcje, rzuty). Natomiast, jeśli wygenerowane rysunki nie są wystarczająco szczegółowe, możemy ręcznie dodać pożądane szczegóły na podstawie chmury punktów, a także uzupełnić opisami lub wymiarowaniem.

Proces konwersji chmury punktów do dowolnego formatu zawsze wiąże się z pewnym uproszczeniem danych. Bardzo ważne jest, by ustalić poziom szczegółowości (uproszczenia), co jest niezbędne do ostatecznej prezentacji rezultatów zarówno 2D, jak i 3D. Oczekiwany poziom szczegółowości opracowań CAD, które generuje się z chmury punktów, jest proporcjonalny do czasu, który jest niezbędny do przeprowadzenia tej pracy, a także wpływa na cenę usługi. Przed przygotowaniem wyceny zawsze prosimy klientów o określenie szczegółowości, której oczekują.

 

Zapraszamy do poznania oferty firmy 3Deling

Skanowanie 3D architektury to część naszej rozbudowanej oferty, która obejmuje m.in.: skanowanie obiektów przemysłowych czy tzw. Cyfrową Fabrykę — bazę danych elementów instalacji. Korzyści, jakie niesie ze sobą skaning, przedstawiamy poniżej.

INNE PROJEKTY W KATEGORII ARCHITEKTURA I INŻYNIERIA LĄDOWA:

Biuro w Krakowie

3Deling Sp z o.o.
ul. Wincentego Pola 7/46
31-532 Kraków, Poland
+48 734 157 895
mail@3deling.com

Biuro w Londynie

3Deling Laser Scanning
Services LTD
6 Artichoke Mews | London
SE5 8TS | UNITED KINGDOM
+44 7739 036 829
mail@3deling.com

Biuro w Norwegii

3Deling Norway As
Røynebergsletta 32
4033 Stavanger, Norway
+47 464 437 12
mail@3deling.com

Biuro we Lwowie

3Deling Systems LTD
Sakharova 42, Lviv
Office 511-512, 79012, Ukraine
+38 (097) 317 30 86
mail@3deling.com

Wyceny projektów:

Łukasz Dragun
PL: +48 734 157 895
Robert Bell
UK: +44 7739 036 829
Rune Gjøse
NO: +47 464 437 12
Marta Kobryn
UKR: +38 (099)125 06 43

Portal Klienta:

Social Media:

stopka