Poziomy szczegółowości 3D CAD - LOD
DLA KAŻDEGO MODELU 3D KONIECZNE JEST OKREŚLENIE POZIOMU SZCZEGÓŁOWOŚCI JUŻ NA ETAPIE WYCENY
Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu wszelkiego rodzaju inwentaryzacji powykonawczych na obiektach przemysłowych i architektonicznych. Jeśli chodzi o konwersję chmury punktów do modeli CAD, jest to niezbędne do zrozumienia, że jest to wciąż bardzo czasochłonne. Już na etapie wyceny chcielibyśmy znać cel projektu, aby dobrze zrozumieć potrzeby klienta. Im więcej wiemy, tym precyzyjniejszą cenę możemy zaoferować, również produkt finalny jest bardziej dostosowany do indywidualnych wymagań klienta.
Pomiar w postaci chmury punktów jest bardzo dokładny, co za tym idzie często opracowanie CAD wykonane na podstawie chmury jest postrzegane jako “zbyt precyzyjne”. Dla większości zastosowań pokazywanie zbyt małych odkształceń elementów konstrukcyjnych może być wadą. Małe wygięcia na rurach lub przemieszczenia elementów konstrukcyjnych pokazanych jako powierzchnie B-spline generują duże pliki CAD. Jeśli istnieje potrzeba, aby zamienić formaty plików, powierzchnie B-spline są zwykle kłopotliwe.
Ważne jest, aby określić maksymalne dopuszczalne odchylenie między budowanym modelem oraz chmurą punktów. Dokładność również ma wpływ na czas wykonania opracowania, im większa dokładność (mniejsze odchylenie), tym projekt jest bardziej czasochłonny. Dla lepszego oszacowania czasu potrzebnego do przetwarzania danych, ważne jest, aby określić poziom szczegółowości modelu. Poniżej znajduje się lista wizualizacji najczęściej stosowanych pojedynczych elementów dla projektów przemysłowych, podzielonych na trzy poziomy szczegółowości.
Kategoryzację zaproponowano w celu uproszczenia procesu wyceny, niektóre z wybranych elementów lub obszarów mogą być modelowane z większą dokładnością i większa ilość szczegółów, pozostaje to indywidualną kwestią do uzgodnienia z klientem. Dla określenia jakie elementy mają zostać zamodelowane, poniżej znajduje się odnośnik do formularza z dokładniejszą listą do wypełnienia.
POZIOM 1
Zawiera tylko ogólne kształty modelowanych części.
Wykorzystywany do ogólnych inwentaryzacji większych instalacji.
Ma zastosowanie do wykrywania kolizji.
POZIOM 2
Najbardziej popularny rodzaj opracowania modeli przemysłowych.
Jest zrównoważony pomiędzy przyzwoitym poziomie szczegółowości i czasu (kosztu).
Ma szerokie zastosowanie ponieważ poziom detalu jest wystarczający w wielu sytuacjach.
POZIOM 3
Przedstawia najwyższy poziom detalu.
W zależności od warunków lokalnych, wielkości części, dostęp do powierzchni, poziom ten jest zalecany do modeli, które będą wykorzystywane do wizualizacji lub w przypadku bardzo delikatnych prac projektowych.
Modelowanie na tym poziomie znacznie wydłuża czas pracy oraz zwiększa koszty.
Często modeluję się pojedyncze wzorcowe elementy na Poziomie 3.