• mail@3deling.com
  • +48 793 398 768
  • EN
  • DE
  • UA

Inżynieria odwrotna - usługi

Oferujemy usługi z dziedziny inżynierii odwrotnej, które obejmują dokładne analizy geometryczne, analizy materiałów i powierzchni oraz tworzenie precyzyjnych modeli 3D CAD i dokumentacji technicznej 2D.

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) zwana też inżynierią wsteczną opiera się na technice microscanning’u i polega na stworzeniu wiernego cyfrowego odpowiednika skanowanego elementu. W swojej pracy używamy dedykowanego, nowoczesnego skanera triangulacyjnego światła białego, który charakteryzuje się trzema zakresami pomiaru, ustalanymi w zależności od wielkości skanowanego obiektu.

Skanowaniu 3D poddajemy obiekty o wielkości od kilku milimetrów do kilku metrów. Wygenerowana z dużą precyzją chmura punktów (nawet 67 punktów/mm2) zachowuje dokładność od 0,023 mm zgodnie z normą VDI/VDE. Skaner zachowuje swoją wysoką dokładność, ponieważ jest regularnie kalibrowany.

Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na zmianę otrzymanej podczas skanowania chmury punktów w siatkę trójkątów (mesh). Nie jest to proces automatyczny, wymaga nadzoru i pracy naszych inżynierów.

Przygotowany przez nas mesh (w formatach stl, ply, obj, asc i bin) może być bezpośrednio wykorzystany w druku 3D i szybkim prototypowaniu. Wynikiem porównania modelu stanu faktycznego obiektu z projektowanym jest mapa odchyłek np. w formie kolorowej tekstury.

Uzyskana geometria przedmiotu jest jednak przede wszystkim podstawą do tworzenia parametrycznego modelu 3D CAD, niezbędnego w dalszych analizach, które możemy przeprowadzić zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta.

Inżynieria odwrotna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, architekturze i archeologii. Posiadając model 3D zeskanowanego obiektu, jesteśmy w stanie odtworzyć dokumentację techniczną 2D, kontrolować rozwój i modyfikację obiektu, przeprowadzać symulacje, co w ogólnym rozrachunku wpływa na obniżenie kosztów całego procesu produkcji. Tworzenie modeli mesh jako metoda digitalizacji może stanowić formę ochrony dziedzictwa kulturowego i pozwala na tworzenie cyfrowych kopii cennych eksponatów archeologicznych czy zbiorów muzealnych.

NASZE PRODUKTY:

Precyzyjna i gęsta chmura punktów

Zoptymalizowany mesh model

Dokładny model 3D CAD

Analizy odkształceń i ubytków

Generowanie dokumentacji technicznej 2D

Odtwarzanie dokumentacji

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) zwana też inżynierią wsteczną to proces polegający na dekonstrukcji produktów w celu uzyskania informacji projektowych. Często dotyczy to demontażu poszczególnych składników większych produktów. Dzięki temu można ustalić, w jaki sposób produkt został zaprojektowany, umożliwiając jego odtworzenie. Nasze usługi z zakresu inżynierii wstecznej opierają się na technice microscanning’u i polegaj ą na stworzeniu wiernego cyfrowego odpowiednika skanowanego elementu. W swojej pracy używamy dedykowanego, nowoczesnego skanera triangulacyjnego światła białego, który charakteryzuje się trzema zakresami pomiaru, ustalanymi w zależności od wielkości skanowanego obiektu.

Do czego służy inżynieria odwrotna?

Skanowanie 3D pozwala na dokładne odwzorowanie geometrii obiektu za pomocą chmury punktów. Jednak wynik skanowania to zapis ogromnej liczby przestrzennych punktów, zwykle zawierających informację o kolorze (RGB) lub jego braku w przypadku czarno-białego skanu (B&W). Aby móc wykorzystać skan 3D w procesie projektowania, konieczne jest przekształcenie go w model CAD. Ten proces jest czasochłonny i wymaga specjalistycznego oprogramowania, które dostępne jest w ograniczonym zakresie na rynku. W naszych usługach skanowania 3D CAD korzystamy z najlepszych dostępnych programów, często wykorzystując kilka z nich jednocześnie, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty zgodne z potrzebami klientów.

Chociaż chmura punktów ma wiele zalet i szerokie zastosowanie, nie brakuje również pewnych wad związanych z tą technologią. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znaczny rozmiar zbioru danych. W większości przypadków konieczna jest konwersja chmury punktów na model CAD, co polega na dopasowaniu elementów geometrycznych do skanowanych powierzchni reprezentowanych przez punkty. Chociaż nowoczesne oprogramowanie oferuje półautomatyczne algorytmy dopasowania, wciąż wymaga to manualnej weryfikacji, co ostatecznie sprawia, że proces ten jest bardzo czasochłonny.

Gdzie wykorzystywana jest inżynieria wsteczna?

Inżynieria odwrotna jest szeroko wykorzystywana w różnych branżach w celu optymalizacji produkcji, zdobycia przewagi konkurencyjnej i obniżenia kosztów itp. Są to m.in.:

  • przemysł lotniczy, gdzie wykorzystuje się ją do przeprowadzania analizy aerodynamicznej, opracowania planów utrzymania statków powietrznych, dodawania lub ulepszania komponentów samolotów oraz produkcji narzędzi,
  • przemysł samochodowy do digitalizacji części starszych modeli pojazdów, zrozumienia problemów związanych z komponentami pojazdu oraz produkcji części zamiennych,
  • przemysł dóbr konsumpcyjnych, w którym umożliwia szybkie tworzenie prototypów, testowanie i walidację projektów koncepcyjnych, analizę produktów konkurencji oraz dokumentowanie i archiwizację różnych projektów.

Podsumowując, inżynieria odwrotna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, architekturze i archeologii. Posiadając model 3D zeskanowanego obiektu, jesteśmy w stanie odtworzyć dokumentację techniczną 2D, kontrolować rozwój i modyfikację obiektu, przeprowadzać symulacje, co w ogólnym rozrachunku wpływa na obniżenie kosztów całego procesu produkcji. Tworzenie modeli mesh jako metoda digitalizacji może stanowić formę ochrony dziedzictwa kulturowego i pozwala na tworzenie cyfrowych kopii cennych eksponatów archeologicznych czy zbiorów muzealnych.

Usługi z zakresu inżynierii odwrotnej firmy 3Deling

Oferujemy usługi z dziedziny inżynierii odwrotnej, które obejmują dokładne analizy geometryczne, analizy materiałów i powierzchni oraz tworzenie precyzyjnych modeli 3D CAD i dokumentacji technicznej 2D.

Skanowaniu 3D poddajemy obiekty o wielkości od kilku milimetrów do kilku metrów. Jesteśmy w stanie zapisać dane o dużej rozdzielczości chmura punktów może zawierać nawet 67 punktów/mm2. Skaner zachowuje swoją wysoką dokładność, dzięki regularnym kalibracją.

Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na zmianę otrzymanej podczas skanowania chmury punktów w siatkę trójkątów (mesh). Nie jest to proces automatyczny, wymaga nadzoru i pracy naszych inżynierów.

Przygotowany przez nas mesh (w formatach stl, ply, obj, asc i bin) może być bezpośrednio wykorzystany w druku 3D i szybkim prototypowaniu. Wynikiem porównania modelu stanu faktycznego obiektu z projektowanym jest mapa odchyłek np. w formie kolorowej tekstury.

Uzyskana geometria przedmiotu jest jednak przede wszystkim podstawą do tworzenia parametrycznego modelu 3D CAD, niezbędnego w dalszych analizach, które możemy przeprowadzić zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, ze względu na specyfikę obiektów, które mają być mierzone oraz różne wymagania klientów.

Polecamy też inne nasze usługi związane ze skanowaniem 3D, np.: cyfrowa fabryka czy inwentaryzacja 3D. W celu dokładnego omówienia zamówienia zapraszamy do kontaktu.

WIDEO:

WIDEO:

reverse

Biuro w Krakowie

3Deling Sp z o.o.
ul. Wincentego Pola 7/46
31-532 Kraków, Poland
+48 793 398 768
mail@3deling.com

Biuro w Londynie

3Deling Laser Scanning
Services LTD
6 Artichoke Mews | London
SE5 8TS | UNITED KINGDOM
+44 7739 036 829
mail@3deling.com

Biuro w Norwegii

3Deling Norway As
Røynebergsletta 32
4033 Stavanger, Norway
+47 464 437 12
mail@3deling.com

Biuro we Lwowie

3Deling Systems LTD
Sakharova 42, Lviv
Office 511-512, 79012, Ukraine
+38 (097) 317 30 86
mail@3deling.com

Wyceny projektów:

Paweł Dudek
PL: +48 793 398 768
Robert Bell
UK: +44 7739 036 829
Rune Gjøse
NO: +47 464 437 12
Marta Kobryn
UKR: +38 (099)125 06 43

Portal Klienta:

Social Media:

stopka