BIM LOD - poziomy szczegółowości
DLA KAŻDEGO MODELU BIM KONIECZNE JEST OKREŚLENIE POZIOMU SZCZEGÓŁOWOŚCI JUŻ NA ETAPIE WYCENY
Podczas modelowania BIM istniejących obiektów na podstawie chmur punktów kluczowe jest zrozumienie, iż większość pakietów BIM (REVIT, AECOsim, ArchiCAD) jest rozwijana z myślą o projektowaniu nowych struktur, które dopiero co mają zostać zbudowane.
Inwentaryzacja istniejących budowli wykonywana metodą skanowania laserowego 3D jest bardzo dokładna i szczegółowa. Jednak zamiana chmury na model BIM wymaga wyjątkowych starań, które często ograniczają limity oprogramowania.Tworząc odwzorowanie w postaci modeli bazujących na danych skanerowych napotykamy na szereg problemów i dylematów, takich jak zakładana dokładność oraz szczegółowość opracowania.
Poniższe podsumowanie oraz kategoryzacja stosowanych uproszczeń w modelowaniu ma za zadanie porozumienie się z klientem co do celu projektu oraz sposobu późniejszego wykorzystania zamawianych danych. Niekoniecznie musi być traktowana dosłownie tzn. przykładowo możemy założyć, że wymagany model będzie wykonany w LoD 2, ale na życzenie możemy również dodać istotne względem danego projektu elementy, takie jak okna lub drzwi.
Ważne jest jednak to, aby osiągnąć możliwie wysoki poziom porozumienia z klientem co do wymagań na etapie wyceny, gdyż różnica w poziomie szczegółu ma bezpośrednie przełożenie na czas potrzebny do opracowania danych, stąd też na budżet projektu. Dla określenia, jakie elementy mają zostać zamodelowane, poniżej znajduje się odnośnik do formularza z dokładną listą do wypełnienia.
Powstawanie modelu dzielimy na kilka etapów. Po każdym etapie oraz po zakończonym modelowaniu przeprowadzamy kontrolę jakości. Poniżej zamieszczamy listę z najważniejszymi krokami, które podejmujemy w celu sprawdzenia naszych modeli BIM.
Poniżej zamieszczamy kwestionariusz dla klienta, w którym można szczegółowo określić specyfikację zamawianego modelu BIM.
POZIOM 1 – MODEL BRYŁOWY BUDYNKU
Modelowanie na poziomie szczegółowości 1 najczęściej jest stosowane dla zobrazowania kontekstu architektonicznego w jakim powstaje inwestycja. Na podstawie modeli bryłowych budynków otoczenia można badać poziom nasłonecznienia.
najmniej szczegółowy i najbardziej zgeneralizowany model BIM
przedstawia się ogólną bryłę budynku
nie przedstawia się żadnych detali w postaci okien, otworów drzwiowych, elementów serwisu ani detali architektonicznych
POZIOM 2 – MODEL PODSTAWOWEJ STRUKTURY BUDYNKU
Modelowanie na poziomie szczegółowości 2 jest stosowane dla stworzenia podkładu projektowego pod wstępną koncepcję architektoniczną. Przykładowo model BIM (LoD2) generalizuje detale podobnie jak dokumentacja 2D w skali 1:200.
model zawiera najważniejsze elementy konstrukcyjne i otwory w budynku, w tym stropy, słupy, belki i otwory drzwi i okien w podstawowej formie
nie przedstawia się elementów instalacji, detali architektonicznych, ścianek działowych, drzwi wewnętrznych
POZIOM 3 – MODEL ARCHITEKTONICZNY UPROSZCZONY
Modelowanie na poziomie szczegółowości 3 jest stosowane jako podkład projektowy z wyłączeniem dokumentacji budowlanej. Model BIM (LoD3) generalizuje detale podobnie jak dokumentacja 2D w skali 1:50 lub 1:100.
model zawiera wszystkie elementy konstrukcyjne oraz podstawowe uproszczone detale architektoniczne
zaznacza się stolarkę zewnętrzną (drzwi i okna)
przedstawia się wewnętrzne ściany działowe, wraz z drzwiami oraz elementy instalacji
POZIOM 4 – MODEL ARCHITEKTONICZNY SZCZEGÓŁOWY
Modelowanie na poziomie szczegółowości 4 jest stosowane dla stworzenia projektów budowlanych oraz projektów wykończeniowych. Model BIM (LoD4) reprezentuje większość geometrycznie opisywanych detali architektonicznych.
zawiera szczegółowo wszystkie elementy konstrukcyjne i architektoniczne
modelowane są nawet drobne elementy instalacji oraz umeblowania
reprezentuje się szczegóły na sufitach i wyodrębnia powierzchnie podwieszane
zaznacza się stolarkę zewnętrzną (drzwi i okna) wraz z klamkami i zrobieniem