• mail@3deling.com
  • +48 793 398 768
  • EN
  • DE
  • UA
24 sierpnia, 2023 widoczni

Ortofotoplany – czym są i jakie mają zastosowanie?

Dokumentacja fotogrametryczna to ważne narzędzie w dziedzinie geodezji, kartografii i planowania przestrzennego. Dzięki niej możliwe jest dokładne odwzorowanie powierzchni w sposób niemalże pozbawiony zniekształceń. Powstający w jej wyniku ortofotoplan jest odpowiednikiem ortofotomapy, skorygowanym pod kątem zniekształceń optycznych oraz nierówności, dzięki czemu zachowuje wszystkie cechy prawdziwej mapy, takie jak stała skala czy możliwość dokładnego pomiaru odległości. Podpowiadamy, jak powstaje obraz fotogrametryczny i jakie może mieć zastosowanie.

 

Jak powstają ortofotoplany?

Tworzenie ortofotoplanu, określanego również jako obraz metryczny, w zasadzie opiera się na kilku krokach. Na początku tworzy się model siatkowy oparty na precyzyjnie wykonanych zdjęciach cyfrowych. Kolejnym etapem jest skaning laserowy i wykorzystanie stworzonej przy jego pomocy chmury punktów do nadania odpowiedniej skali oraz orientacji temu modelowi. Z kolei z tego metrycznego modelu siatkowego z wysokorozdzielczą teksturą, renderujemy poszczególne widoki ścian obiektów. Rezultatem są detaliczne ortofotoplany elewacji z niezwykle precyzyjnymi pikselami, co umożliwia dokładne odzwierciedlenie rzeczywistości, w tym kolorów budynków i drobnych detali. Ostateczny obraz metryczny jest dwuwymiarowy i odpowiednio przeskalowany.

Ważnym elementem tworzenia dokumentacji fotogrametrycznej są odpowiednio wykonane zdjęcia, zarówno te zrobione na powierzchni ziemi, jak i te z powietrza. W kontekście zdjęć lotniczych obecnie najbardziej popularnym narzędziem stały się drony. Są nie tylko efektywne, ale także ekonomiczne, co redukuje koszty tworzenia obrazu metrycznego. Mogą tu być również wykorzystywane skany 3D lub ich integracje ze zdjęciami.

 

Gdzie może być wykorzystywana dokumentacja fotogrametryczna?

Fotogrametria 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Doskonale sprawdza się podczas tworzenia planów obiektów architektonicznych, w tym zabytkowych do ich digitalizacji. Umożliwia tworzenie dokumentacji zarówno zniszczonych zabytków, jak i tych będących w dobrym stanie. Nie ma lepszej obecnie metody dla przedstawienia skomplikowanej geometrii i barwnej charakterystyki detali zabytków lub całych obiektów. Ortofotoplany wyróżnia kartometryczność, która umożliwia przeprowadzanie na nich dowolnych pomiarów, odzwierciedlając przy tym również rzeczywiste kolory obiektu. Dokładne oddanie tekstury powierzchni znacznie ułatwia interpretację, co przekłada się na dokładność procesu wektoryzacji.

Gdzie jeszcze obrazy metryczne mogą być użyteczne?

  • Planowanie przestrzenne i urbanistyka – dostarczają dokładnych informacji o strukturze terenu, co pozwala planistom i urbanistom dokładnie analizować i projektować rozwój obszarów miejskich oraz wiejskich.
  • Geodezja i kartografia – są używane do tworzenia, aktualizacji lub weryfikacji map tematycznych i topograficznych.
  • Monitorowanie środowiska – dzięki nim specjaliści mogą obserwować zmiany w ekosystemach, takie jak erozja gleby, zmiany w zalesieniu czy postęp urbanizacji.
  • Inżynieria lądowa i budownictwo – pomagają w planowaniu, projektowaniu i monitorowaniu infrastruktury, takiej jak drogi, mosty czy budynki.
  • Archeologia – badacze mogą przy ich wykorzystaniu identyfikować i dokumentować miejsca o znaczeniu archeologicznym, nie naruszając przy tym samego terenu.
  • Rolnictwo i leśnictwo – pozwalają na dokładną ocenę stanu upraw oraz lasów, umożliwiając lepsze zarządzanie zasobami i optymalizację produkcji.
  • Zarządzanie kryzysowe – podczas kataklizmów, takich jak powodzie, pożary czy katastrofy naturalne, ortofotoplany dostarczają aktualnych danych terenowych, które pozwalają służbom ratunkowym efektywnie reagować na zagrożenia.

Dzięki precyzyjnemu odwzorowywaniu rzeczywistości otrofotoplany są bardzo przydatną pomocą dla architektów, konserwatorów i planistów.

 

Dokumentacja fotogrametryczna w ofercie firmy 3Deling

Ortofotoplany, wykonujemy najczęściej na potrzeby konserwatorów zabytków. Jesteśmy w stanie dostarczyć obrazy o rozdzielczości piksela dochodzącej do 1 mm. Należy zauważyć, że im większa dokładność obrazu, tym proces jego tworzenia jest bardziej czasochłonny, co ma bezpośredni wpływ na końcowe koszty. W zależności od wymagań i zakładanego budżetu możemy korzystać ze standardowej fotogrametrii cyfrowej, produkować obrazy na bazie chmury punktów (co jest szybszą i często korzystniejszą opcją pod względem kosztów) lub łączyć te dwa podejścia, dążąc do optymalnego stosunku kosztów do jakości.

Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę obiektów, które mają być mierzone, a także rodzaj i ilość oczekiwanych przez klienta opracowań. Nasze usługi  świadczymy w Polsce oraz wielu innych krajach. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły.

Biuro w Krakowie

3Deling Sp z o.o.
ul. Wincentego Pola 7/46
31-532 Kraków, Poland
+48 793 398 768
mail@3deling.com

Biuro w Londynie

3Deling Laser Scanning
Services LTD
6 Artichoke Mews | London
SE5 8TS | UNITED KINGDOM
+44 7739 036 829
mail@3deling.com

Biuro w Norwegii

3Deling Norway As
Røynebergsletta 32
4033 Stavanger, Norway
+47 464 437 12
mail@3deling.com

Biuro we Lwowie

3Deling Systems LTD
Sakharova 42, Lviv
Office 511-512, 79012, Ukraine
+38 (097) 317 30 86
mail@3deling.com

Wyceny projektów:

Paweł Dudek
PL: +48 793 398 768
Robert Bell
UK: +44 7739 036 829
Rune Gjøse
NO: +47 464 437 12
Marta Kobryn
UKR: +38 (099)125 06 43

Portal Klienta:

Social Media:

stopka