Modelowanie 3D to proces, podczas którego przy pomocy odpowiedniego oprogramowania wykonywana jest cyfrowa prezentacja obiektów. Powstały w jego wyniku model 3D może mieć wiele formatów, które różnią się od siebie stopniem szczegółowości. Trójwymiarowe modele znajdują zastosowanie m.in.: w branży architektonicznej, budowlanej, rozwoju produktów, naukowej, medycznej czy filmowej. Dzięki narzędziom CAD powstają precyzyjne projekty, które są reprezentacją rzeczywistych obiektów lub konstrukcji.
Podstawowe modele 3D
Modelowanie komputerowe pozwala na prezentowanie obiektów trójwymiarowych na różne sposoby. Podstawowe z nich to:
- modele siatkowe (Mesh Models), nazywane też modelami poligonowymi. Składają się z połączonych wierzchołków (punktów), które tworzą strukturę siatkową. Ta siatka składa się z poligonów (takich jak trójkąty lub czworokąty), które razem tworzą powierzchnię 3D. Modele siatkowe są szeroko stosowane w grafice komputerowej, animacji, grach wideo i innych dziedzinach, które wymagają szybkiego renderowania. Jednym z ograniczeń modeli siatkowych jest to, że nie mają „wewnętrznej” struktury — są po prostu pustymi powłokami,
- modele bryłowe (Solid Models), które reprezentują obiekty jako pełne bryły, a nie puste powłoki. To oznacza, że zawierają informacje o wewnętrznej strukturze obiektu, nie tylko o jego powierzchni. Modele bryłowe są często stosowane w inżynierii i projektowaniu produktów, gdzie szczegółowe informacje o wewnętrznej strukturze i właściwościach materiałowych obiektu mogą być kluczowe. Zazwyczaj są bardziej złożone i wymagają więcej mocy obliczeniowej do renderowania niż modele siatkowe.
Główna różnica między tymi modelami polega na tym, że siatkowe są używane do szybkiego renderowania obiektów, a bryłowe tam, gdzie potrzeba szczegółowych informacji o ich wewnętrznej strukturze.
Modelowanie 3D – na czym polega?
Proces modelowania 3D CAD polega na tworzeniu geometrycznych kształtów obiektów za pomocą różnych narzędzi i technik. Projektanci mogą tworzyć modele od podstaw, rysując geometryczne kształty, dodając szczegóły i tekstury oraz manipulując nimi w trójwymiarowym środowisku. Istnieje również możliwość importowania istniejących modeli z innych programów lub skanowania trójwymiarowego.
Modelowanie 3D stosuje się przy tworzeniu modeli za pomocą inżynierii odwrotnej, poprzez skanowanie laserowe. Inżynierowie, architekci czy projektanci, którzy się nim zajmują, mogą wykonywać wiele zmian w projekcie oraz zapisywać w trójwymiarze wszystkie etapy pracy. Usprawnia to cały proces projektowania.
Modele 3D są zapisywane w postaci siatki składających się z wieloboków trójkątnych i czworokątnych. Każdy trójwymiarowy obiekt powstaje z połączenia określonej liczby wieloboków. Wszelkie zmiany można z łatwością wprowadzić w programie 3D.
Oprogramowanie do modelowania 3D CAD jest szeroko dostępne i oferuje różnorodne narzędzia, takie jak modelowanie parametryczne, animacja, symulacje fizyczne, renderowanie wizualne itp. Najpopularniejsze programy do modelowania 3D to m.in.: Revit, AutoCAD, SolidWorks, CATIA, Fusion 360 i wiele innych, z których każdy ma swoje specjalizacje i zastosowania. Skanowanie 3D CAD generuje chmurę punktów, która jest następnie przekształcana w model 3D CAD. Proces konwersji chmury punktów na model 3D jest nadal manualny, choć istnieją usprawnienia w tej dziedzinie. Model 3D CAD może być zapisany w różnych formatach, takich jak DGN, DWG, IFC.
Modelowanie 3D CAD niesie wiele korzyści. Pozwala projektantom wizualizować i analizować swoje pomysły, testować funkcjonalność i wydajność przed faktyczną produkcją. Możliwość dokładnego mierzenia i analizowania modeli w trzech wymiarach pozwala na uniknięcie błędów i usprawnienie procesu projektowania.
Modelowanie 3D – zastosowanie
Skaner 3D pozwala na skanowanie różnych obiektów, od budynków, statków i samolotów po mniejsze przedmioty, takie jak samochody czy nawet detale o rozmiarze paru milimetrów. Niektóre obiekty mogą być trudniejsze do zeskanowania, na przykład te zawierające elementy szklane. Usługa skanowania 3D jest popularnym rozwiązaniem w przypadku braku dokumentacji 3D i 2D danego obiektu.
Model 3D CAD znajduje zastosowanie w różnych pracach inżynierskich, takich jak tworzenie dokumentacji technicznej 2D, praca na bryłach lub powierzchniach, modyfikacja modeli 3D oraz dalsze wytwarzanie detali na większą skalę.
Wśród branż, w których wykorzystywane jest modelowanie 3D, można wyróżnić:
- architekturę i budownictwo, gdzie pozwala na tworzenie dokładnych modeli budynków, wnętrz i krajobrazów, umożliwiających wizualizację projektu i analizę jego cech konstrukcyjnych. Ponadto, modele 3D CAD są wykorzystywane do generowania dokumentacji technicznej, tworzenia animacji prezentujących projekt oraz koordynacji działań różnych specjalistów,
- inżynierię, gdzie używane jest do projektowania maszyn, urządzeń, konstrukcji i instalacji. Pozwala to na analizę wytrzymałościową, symulacje ruchu, sprawdzanie interferencji elementów oraz optymalizację konstrukcji przed produkcją,
- projektowanie i wprowadzenie zmian w produktach, takich jak elektronika, samochody, sprzęt medyczny, narzędzia, urządzenia domowe itp. Projektanci mogą tworzyć precyzyjne modele, które pomagają w wizualizacji, analizie i testowaniu funkcjonalności produktu przed faktyczną produkcją.
Modelowanie 3D w ofercie firmy 3Deling
Oferujemy możliwość dostarczenia modeli 3D z realistycznymi teksturami pochodzącymi z wysokorozdzielczych zdjęć lub dopasowanie sztucznych faktur. Ta funkcja jest przydatna w różnych zastosowaniach architektonicznych i marketingowych. W jaki sposób tworzymy projekty modeli 3D? Przed wykonaniem modelu 3D, określamy z klientem poziom szczegółowości, na którym ma być przedstawiony finalny efekt. Pozwala nam to na oszacowanie czasu wykonania i podanie ceny usługi. Modelowanie 3D wiąże się z wieloma niuansami, a nasze długoletnie doświadczenie pozwala nam doskonale dopasować metody działania do oczekiwanego rezultatu, zaspokajając indywidualne potrzeby klienta.
Model CAD to tylko jedna część naszej szerokiej oferty. Dzięki doświadczeniu w generowaniu projektów opartych na chmurze punktów możemy również zaoferować modele BIM, modele MESH 3D, modele instalacji w programach takich jak PDMS, CADWORX i OPEN PLANT, a także wirtualną rzeczywistość 3D (VR).
W celu udostępniania i przeglądania danych ze skanowania oraz trójwymiarowych modeli oferujemy własny serwis internetowy – WebPano. Zachęcamy do kontaktu w celu dokładnego omówienia i wyceny zamawianej usługi.