Model 3D MESH to strukturalna reprezentacja trójwymiarowego obiektu składająca się z połączonych wielokątów. Jest jednym z opracowań, które mogą powstać na podstawie chmury punktów uzyskanej przez skanowanie laserowe, podobnie jak modele BIM, 3D, 2D czy ortofotoplany. Model MESH pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie geometrii obiektu wraz z jego detalami.
Czym jest model MESH (siatkowy)?
Model MESH to siatka 3D używana do opisu kształtu i geometrii obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. Składa się z wierzchołków, krawędzi i ścian, które tworzą trójkąty lub czworokąty. Wierzchołki siatki są zdefiniowane przez ich współrzędne w trzech osiach – X, Y i Z. Poprzez łączenie tych wierzchołków tworzone są krawędzie i ściany, które określają kształt obiektu. Modele 3D w postaci siatki MESH są zapisywane jako wektorowa chmura punktów, gdzie krawędzie wielokątów są reprezentowane jako wektory.
Modele siatkowe mogą być pokryte realistycznymi teksturami. Precyzyjność odwzorowania powierzchni zależy od gęstości siatki wielokątów, dlatego ważne jest określenie rozmiaru poszczególnych z nich. Rozmiar pliku i poziom dokładności zależą od charakterystyki obiektu i wymagań klienta. Modele MESH 3D są jednym z możliwych produktów generowanych podczas procesu opracowywania danych ze skanowania laserowego. Podobnie jak pozostałe modele, są one tworzone bezpośrednio z chmury punktów. Skanowanie 3D to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia odwzorowanie prawidłowej geometrii obiektu. Wykonane za jego pomocą skany tworzą wirtualną kopię obiektu składającą się z siatki trójkątów.
Jakie zastosowania mają modele 3D MESH?
Model siatki 3D jest podstawową strukturą wykorzystywaną m.in.: w grafice komputerowej, modelowaniu 3D, animacji, renderowaniu i wielu innych dziedzinach związanych z przetwarzaniem obrazu. Przykładowymi aplikacjami modeli siatki 3D jest tworzenie realistycznych obiektów w grach komputerowych, animacjach filmowych, wizualizacji architektonicznych czy w medycynie, gdzie są wykorzystywane do modelowania anatomicznych struktur ciała.
Technologia siatki MESH jest szczególnie wykorzystywana w dziedzinie geodezji i kartografii. Wektorowe odwzorowywanie obiektów stosuje się tu w różnych kontekstach, takich jak: planowanie zagospodarowania terenów, wizualizacja obiektów zabytkowych, pomiar kubatury oraz inspekcja uszkodzeń powierzchni. Modele siatkowe, zwane również poligonalnymi, są szczególnie przydatne do odwzorowania nieregularnych przestrzeni. Znajdują zastosowanie w kopalniach górniczych, odkrywkach oraz podczas digitalizacji stanowisk archeologicznych.
Modele siatkowe pełnią istotną funkcję w tworzeniu dokumentacji obiektów zabytkowych, włączając w to: figury, rzeźby, detale architektoniczne lub całe budynki. W tym przypadku istotne jest odpowiednie teksturowanie i oddanie rzeczywistych kolorów, co ma znaczenie dla zachowania pierwotnego wyglądu zabytku. Są wykorzystywane w celu zachowania ich wirtualnej kopii, dokumentacji i analizy, jak również do rekonstrukcji i wirtualnej prezentacji w ramach badań i edukacji.
W architekturze i przemyśle budowlanym modele siatkowe 3D pozwalają na precyzyjne zmapowanie istniejących budynków i infrastruktury. Wykorzystuje się je do tworzenia dokładnych dokumentacji, analizy przestrzennej, planowania rozbudowy oraz do integracji danych z różnych źródeł.
Modele pozyskane zeskanowaniem obiektu fizycznego umożliwiają odwzorowanie jego geometrycznych i topologicznych właściwości. Można je wykorzystać do opracowania nowych projektów, naprawy lub modyfikacji istniejących części, lub do odtworzenia części, które nie są już dostępne.
W przemyśle produktowym modele 3D MESH skanowanych przedmiotów są wykorzystywane do: kontroli jakości, tworzenia form do produkcji, projektowania opakowań i prototypów, a także do analizy tolerancji i dopasowania części.
Ponadto modele siatkowe są powszechnie wykorzystywane do:
- tworzenia szczegółowych wizualizacji w różnych dziedzinach,
- obliczania mas ziemi i innych materiałów sypkich,
- aranżacji przestrzeni,
- zastosowań przemysłowych, takich jak tworzenie rzutów, przekrojów czy planowanie pomiarów elementów inwestycji o znaczeniu krytycznym,
- pracy inżynierów z sektorów budowlanego, transportowego, logistycznego czy medycznego. Modele siatkowe umożliwiają im przeprowadzanie symulacji sprzętu na etapie projektowania i modernizacji, co ułatwia osiągnięcie optymalnych parametrów użytkowych.
Modele 3D w ofercie firmy 3Deling
Firma 3Deling oferuje profesjonalne usługi w zakresie naziemnego skanowania 3D. Obejmują dostarczanie chmur punktów w odcieniach szarości z rejestrowaną intensywnością oraz pomierzonymi barwami RGB w różnych formatach, takich jak .POD, .PCG, .RCS, .IMP, .PTX czy .ZFC. Na ich podstawie wykonujemy różnorodne opracowania, w tym modele 3D MESH. Aby umożliwić udostępnianie i przeglądanie tych danych, stworzyliśmy własną platformę internetową o nazwie WebPano.
Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie, biorąc pod uwagę cechy obiektów, które mają zostać zbadane, oraz oczekiwane przez klienta opracowania. Nasze usługi świadczymy zarówno w Polsce, jak i w wielu innych miejscach na świecie. Aby omówić zakres prac i poznać kosztorys, zapraszamy do kontaktu.