Chmura punktów to podstawowy produkt, jaki daje skaning laserowy. Służy jako baza do dalszych opracowań albo stanowi efekt sam w sobie. Może być też stworzona w sposób pośredni metodą pomiarów fotogrametrycznych. Jednak to skanowanie 3D jest szybkim i bezpośrednim sposobem na pobranie dokładnych trójwymiarowych danych z otoczenia. Dlatego jest obecnie powszechnie wykorzystywane przy inwentaryzacji budynków, w architekturze, ochronie zabytków, a także obiektach przemysłowych.
Co to jest chmura punktów?
Chmura punktów to wielomilionowy zbiór wszystkich punktów, które zostały pozyskane podczas wykonywania skanowania obiektu. Dzięki temu tworzy trójwymiarowy model cyfrowy, który idealnie odzwierciedla jego kształt i rozmiar. Jest bardzo gęsta i wydaje się jednolitą powierzchnią, a poszczególne punkty widać dopiero w znacznym powiększeniu. Jej gęstość jest wypadkową ustawień i klasy skanera oraz odległości od skanowanego obiektu. Ta uzyskana w wyniku skaningu laserowego, w przeciwieństwie do powstałej w technologii fotogrametrii, jest metryczna bez wtórnego nadawania skali, dzięki czemu można na niej od razu wykonywać pomiary.
Point Cloud umożliwia tworzenie cyfrowych modeli o wielu kształtach, w tym: kul, płaszczyzn, cylindrów i innych obiektów bryłowych. Może być zarejestrowana w wersji RGB z kolorami pozyskanymi ze zdjęć wykonanych skanerem 3D albo w odcieniach szarości z rejestracją intensywności odbicia wiązki lasera. Kolorowa chmura punktów ma bardziej realistyczny charakter, dlatego jest częściej wykorzystywana do wizualizacji.
Jakie korzyści daje skaning laserowy 3D?
Przy pomocy skanera 3D i właściwie dobranego oprogramowania, możliwe jest zdigitalizowanie każdego obiektu lub przedmiotu. Jedynym ograniczeniem mogą być przezroczyste elementy. Wykonana w ten sposób inwentaryzacja pozwala na szybkie uzyskanie dokładnej dokumentacji projektowej. Chmura punktów zawiera wszystkie niezbędne dane o obiekcie, w tym:
- dokumentację w formie fotografii 360,
- współrzędne umiejscawiające poszczególne punkty w przestrzeni,
- barwy elementów odwzorowane zgodnie z indeksem RGB.
Wszystkie dane można otworzyć w programie CAD do dalszej obróbki, by uzyskać wysokiej jakości dokumentację techniczną albo model konstrukcji obiektu.
Przy wykorzystaniu chmury punktów możliwe jest więc stworzenie m.in.:
- dokumentacji 2D i 3D podczas planowania architektonicznego lub urbanistycznego,
- inwentaryzacji powykonawczych oraz podczas procesu budowlanego,
- kalkulacji objętościowych oraz masowych,
- detekcji kolizji, czyli doboru projektowanych elementów do rzeczywistych struktur,
- archiwizacji informacji o budynkach,
- bazy dokumentującej zabytki.
Jak widać, zapewnia ona znaczącą optymalizację procesu projektowania i dokumentowania.
Praktyczne zastosowania chmury punktów w skaningu laserowym
Modelowanie chmury punktów jest obecnie szeroko wykorzystywane w różnych branżach, przekładając się na ułatwienie i przyspieszenie pracy architektów, inżynierów i konstruktorów.
Chmura punktów 3D jest wykorzystywana, np. do:
- do modernizacji instalacji technologicznych,
- badania objętości mas ziemnych,
- planowania urbanistycznego,
- inżynierii odwrotnej,
- monitoringu robót budowlanych,
- pomiaru rzeźby terenu i mas ziemnych,
- inwentaryzacji upraw rolnych i drzewostanów, by określić ich zasobność,
- monitoringu obiektów podziemnych, w tym: wyrobisk, jaskiń czy chodników w kopalniach,
- do pozyskiwania danych do tworzenia dokumentacji różnych obiektów,
- do pozyskiwania danych na temat ubytków w budynkach.
Raz zgromadzone w chmurze szczegółowe dane mogą być wykorzystywane do wielu opracowań w różnych formatach, takich jak modele: BIM, 3D, MESH 3D, ortofotoplany czy panoramy 360 stopni do wirtualnych spacerów.
Chmury punktów w ofercie 3Deling
Jesteśmy firmą zajmującą się głównie usługą skanowania obiektów przemysłowych, architektonicznych i zabytkowych. Oferujemy zarówno chmury w odcieniach szarości, jak i z pomierzonymi barwami RGB. Możemy je dostarczyć w jednym z poniższych formatów:
- .POD – Pointools i Bentley format,
- .PCG i RCS – AutoDesk formaty,
- .IMP, PTX, – Leica formaty,
- .ZFC – Aveva,LFM Modeller format,
- .PTS, XYZ – standard ASCII formaty,
- E57, PTX otwarte formaty dla pojedynczego skanu.
W razie potrzeby zapewniamy naszym klientom obróbkę danych zgodnie z zapotrzebowaniem. Jeśli natomiast mają wiedzę i możliwości, by wykonać dalsze opracowania samodzielnie, mogą otrzymać od nas jedynie surowe dane w postaci chmury punktów. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, uwzględniając właściwości skanowanych obiektów oraz rodzaj opracowań wymaganych przez klienta. Jeśli są Państwo zainteresowani, zapraszamy do kontaktu w celu dokładnego omówienia zamawianej usługi.
Oferujemy też własny serwis internetowy – WebPano, na którym można udostępniać i przeglądać dane ze skanowania, w tym modele powstałe przy użyciu chmury.