BIM, czyli Building Information Modeling to technologia, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania i realizacji inwestycji, a także do zarządzania nią. Sama nazwa funkcjonuje od początku tego wieku, wcześniej stosowano określenie BPM (Building Product Models). Modelowanie informacji o budynku wiąże się ze stworzeniem cyfrowego modelu inwestycji, dzięki któremu możliwy jest ciągły dostęp do informacji o projekcie i wszystkich jego kosztach. Można z niego korzystać na każdym etapie realizacji – koncepcji, budowy, a także zarządzania gotowym budynkiem.
Technologia BIM – co to jest?
Projektowanie BIM jest kompletnym procesem tworzenia informacji o powstającym budynku i zarządzania nimi. Technologia opiera się na cyfrowym modelu. Jest dostępna w chmurze i pozwala na integrację uporządkowanych wielobranżowych danych. Dzięki temu powstaje szczegółowa prezentacja obiektu na przestrzeni jego rozwoju.
Dla porównania, modele CAD 3D prezentują przestrzeń budynku, a model BIM umożliwia tworzenie bazy danych o obiekcie, dodając pewne informacje. Zdefiniowany zostaje tu każdy element – ściany, sufity, podłogi, okna itp. Oprócz tego modele BIM zawierają tzw. MEP, czyli elementy instalacji, takie jak hydraulika, przewody elektryczne czy inne obiekty typu HVAC. Wszelkie przekroje, rysunki czy plany 2D są automatycznie generowane przy użyciu zdefiniowanej pozycji lub kierunku.
Technologia BIM wykracza więc poza geometryczną prezentację budynków i infrastruktury. Pozwala na uchwycenie zależności i charakterystycznych właściwości rzeczywistych elementów budynku.
Oprogramowanie do realizacji modelowania BIM
Sam BIM nie jest rozwiązaniem technicznym, a metodologią, która umożliwia korzystanie z tej technologii. Natomiast do jego realizacji powstało kilka programów. Główny z nich to Autodesk Revit – platforma programowa przeznaczona do ułatwiania procesu modelowania BIM, oparta na technice parametrycznego modelowania budynków. Koordynuje ona automatycznie wprowadzanie zmian do projektu i dokumentacji. Dzięki niej użytkownicy tworzą uporządkowany model z przechowywanymi w nim informacjami. Platforma Revit umożliwia np. wizualizację, a dzięki temu zrozumienie całej idei projetu, w tym współdziałania systemów i urządzeń w obiekcie.
Wśród innych używanych do metody BIM aplikacji można wymienić:
- Bentley® AECOsim Building Designer,
- ArchiCAD,
- REVIT,
- Vectorworks Architect.
Jakie korzyści daje wdrożenie technologii BIM?
Building Information Modeling jest ważnym elementem cyfrowej transformacji w branżach budowlanej, inżynieryjnej i architektonicznej. Zespoły projektowe i konstrukcyjne wykorzystują go do uzyskania jak najefektywniejszych rezultatów. Dzięki niemu specjaliści z różnych branż mogą pracować nad projektem od początku, np. architekt modeluje budynek w 3D i przekazuje model instalatorowi i konstruktorowi. Wszystkie zmiany pojawiające się na wczesnym etapie prac są uwzględniane w projektowaniu. Wpływa to na ograniczenie ich kosztów.
Technologia BIM wspiera więc tworzenie informacji, a następnie zarządzanie nimi w całym cyklu rozwojowym projektów architektonicznych, inżynieryjnych i budowlanych. Powstaje kompletna wielobranżowa dokumentacja zebrana we wspólnym zestawie danych. Dostęp do niej jest możliwy przez różne reprezentacje, m.in.: 3D, 2D czy tabele. Jest to o wiele lepszy i wygodniejszy sposób niż przy tradycyjnych metodach projektowania komputerowego.
Modelowanie BIM to duże ułatwienie dla wszystkich osób tworzących obiekt. Daje możliwość analizy wielu danych, np. dodając współrzędne geograficzne położenia budynku, można przeanalizować jego nasłonecznienie o różnych porach roku czy dnia i wybrać najlepsze usytuowanie. Podobne symulacje różnych wersji projektu można wykonać bardzo szybko, a ich efektem jest skrócenie czasu projektowania i eliminacja błędów. Praca na wspólnym modelu pozwala wszystkim realizatorom projektu dokładnie sprawdzić szczegóły techniczne planowanej inwestycji.
Wśród zalet korzystania z BIM można wymienić:
- mniejszą liczbę błędów i niedopatrzeń w dokumentacji,
- mniej poprawek projektowych,
- niższe koszty budowy, w tym przedmiarowania i kosztorysowania, projektowania architektonicznego czy branżowego,
- skrócenie czasu realizacji inwestycji,
- ograniczenie odpadów,
- mniejsze ryzyko niezadowolenia ze strony zleceniodawcy.
Modele BIM w ofercie firmy 3Deling
Metoda BIM poprzez modelowanie i symulacje rzeczywistości w jej cyfrowym odpowiedniku daje nieskończone możliwości analizy danych i prezentacji. Zapewnia też stały dostęp do aktualnych informacji o wszystkich elementach obiektu, w tym kubatury, powierzchni, zużycia materiałów czy kosztów. Możliwość cyfrowego przetestowania różnych wariantów sprzyja znajdowaniu kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań.
Firma 3Deling wykonuje profesjonalne naziemne skanowanie 3D, którego wynikiem jest powstanie chmury punktów z ogromną ilością, bardzo szczegółowych danych. Na ich podstawie możemy wykonać wiele opracowań, w tym modele 3D CAD oraz modele BIM. Aby zapewnić późniejszą bezproblemową wymianę danych między różnymi formatami BIM, tworzymy natywne modele w najpopularniejszych formatach Revit, AECOSim i ArchiCAD.
Każdy projekt modelu BIM wyceniamy indywidualnie, na podstawie oczekiwanego przez klientów poziomu szczegółowości. Jeśli chcą Państwo zamówić usługę, zapraszamy do kontaktu.