3Deling – Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów https://wp.3deling.com/ Skanowanie laserowe 3D, Pomiary powykonawcze Mon, 15 May 2023 09:44:17 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Cyfrowy bliźniak i jego rola w digitalizacji obiektów przemysłowych https://wp.3deling.com/cyfrowy-blizniak-i-jego-rola-w-digitalizacji-obiektow-przemyslowych/ Mon, 15 May 2023 09:30:44 +0000 https://wp.3deling.com/?p=13760 Podpowiadamy, czym jest Cyfrowy Bliźniak i do czego można go wykorzystać. To innowacyjne rozwiązanie pozwalające na połączenie świata wirtualnego i realnego jest już powszechnie stosowane w ramach Przemysłu 4.0. Jego zastosowanie usprawnia m.in. procesy produkcyjne, oszczędzając w ten sposób czas i środki finansowe. W 2019 roku idea Digital Twins została uznana za jedną z dziesięciu strategicznych […]

The post Cyfrowy bliźniak i jego rola w digitalizacji obiektów przemysłowych appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>
Podpowiadamy, czym jest Cyfrowy Bliźniak i do czego można go wykorzystać. To innowacyjne rozwiązanie pozwalające na połączenie świata wirtualnego i realnego jest już powszechnie stosowane w ramach Przemysłu 4.0. Jego zastosowanie usprawnia m.in. procesy produkcyjne, oszczędzając w ten sposób czas i środki finansowe. W 2019 roku idea Digital Twins została uznana za jedną z dziesięciu strategicznych technologii, usprawniających procesy w firmach.

Cyfrowy Bliźniak – co to takiego?

Cyfrowy Bliźniak (Digital Twin) to wirtualna reprezentacja rzeczywistego obiektu, która ma na celu optymalizację wykorzystania zasobów i podejmowanie decyzji biznesowych, takich jak: utrzymanie ruchu, rozbudowa, naprawy serwisowe czy sterowanie obiektami. Aby osiągnąć cel, konieczne jest połączenie czterech kluczowych komponentów.

  1. Pierwszy element to stworzenie modelu 3D, który można uzyskać poprzez skanowanie 3D obiektu, a następnie wykonanie i wykorzystanie powstałej dokumentacji. Inną opcją jest dostosowanie gotowego modelu 3D dostarczonego przed producenta wraz z maszyną lub linią produkcyjną.
  2. Drugi element to model matematyczny, który pozwala na odwzorowanie zachowania danego obiektu na podstawie informacji dotyczących parametrów pracy, właściwości fizycznych i charakterystyki zachowania.
  3. Trzeci element to łączność i przepływ informacji między obiektem wirtualnym a rzeczywistym, umożliwiający przeprowadzanie testów i korygowanie modelu matematycznego.
  4. Czwarty element to monitorowanie pracy rzeczywistego obiektu, umożliwiające wychwytywanie nieprawidłowości i interweniowanie w razie potrzeby.

Integracja tych elementów pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniami w różnych obszarach, co przyczynia się do optymalizacji kosztów i zwiększenia wydajności całego przedsiębiorstwa.

Jak jest projektowana idea Cyfrowego Bliźniaka?

Obecnie technologia ta oparta jest na symulacjach, modelach matematycznych, sztucznej inteligencji (AI) i Internecie Rzeczy (IoT). W jej skład wchodzą trzy elementy:

  • fizyczny obiekt w przestrzeni rzeczywistej,
  • cyfrowy model w przestrzeni wirtualnej
  • połączenie między nimi.

Do stworzenia Cyfrowego Bliźniaka wykorzystuje się dwa główne rodzaje modeli:

  • oparte na własnościach i parametrach fizycznych obiektu, takie jak dane geometryczne, materiałowe i technologiczne, które są powszechne i wymagają wiedzy inżynierskiej,
  • oparte na analityce strumieni danych, algorytmach uczenia maszynowego i rozwiązaniach sztucznej inteligencji – elementach nowych z punktu widzenia klasycznej wiedzy, ale zyskujących na popularności i pozwalających na wykrywanie wzorców zachowań rzeczywistych obiektów.

Zastosowanie Digital Twin

Cyfrowy bliźniak stanowi ważny element czwartej rewolucji przemysłowej i jest wykorzystywany zarówno do projektowania pojedynczych przedmiotów, jak i skomplikowanych urządzeń. Dzięki cyfrowym modelom rzeczywistych przedmiotów można:

  • wizualizować dane procesowe w sposób przystępny dla odbiorców,
  • sprawdzać różne rozwiązania i wprowadzać zmiany w produktach,
  • testować prototypy urządzeń pod kątem funkcjonalności, wytrzymałości i oczekiwań użytkowników,
  • analizować błędy i niezgodności w koncepcjach projektowych oraz eliminować je już na wczesnym etapie projektu komercyjnego,
  • przeprowadzać szkolenie obsługi przed zbudowaniem urządzenia w fabryce.

Bliźniak cyfrowy sprawdza się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym do budowy i projektowania aut czy linii technologicznych, a także w innych branżach, których produkty wymagają połączenia projektowania mechanicznego, materiałowego oraz elektrycznego. Swoim obszarem obejmuje kompletny cykl życia produktów, a wykorzystując dane z pracujących maszyn i urządzeń, przyczynia się do rozwoju i udoskonalania projektu.

Cyfrowa Fabryka w ofercie firmy 3Deling

Skanowanie laserowe daje inżynierom, architektom i konstruktorom nieograniczone możliwości, by tworzyć nowe i ulepszać już istniejące projekty. Firma 3Deling regularnie angażuje się w projekty związane z przemysłem. Proces digitalizacji zaczynamy się od dokładnego skanowania laserowego istniejącej konstrukcji oraz tworzenia dokumentacji powykonawczej. Współpracujemy z klientem na każdym etapie procesu projektowania, aż do weryfikacji, czy projekt odpowiada rzeczywistemu stanowi rzeczy.

Jednak nie musi to być etap końcowy naszej współpracy. Oferujemy bardziej szerokie, innowacyjne rozwiązanie w postaci tzw. Cyfrowej Fabryki (Digital Plant). Jest to cyfrowa baza danych elementów instalacji, która zawiera informację przestrzenną, czyli model 3D razem ze szczegółowymi informacjami o każdym konkretnym elemencie instalacji. Dzięki temu nasi klienci dostają możliwość korzystania z zebranych informacji zarówno przy pojedynczym projekcie, jak i podczas procesu zarządzania instalacją.

Nasze modele Cyfrowych Bliźniaków możemy oferować na bazie istniejących formatów, takich jak PDS (Intergraph) lub PDMS (AVEVA. Dysponujemy też autorskim oprogramowaniem.

WebPano – platforma online do udostępniania i przeglądania modeli Cyfrowych Bliźniaków

Oferujemy własny serwis internetowy – WebPano, który umożliwia udostępnianie oraz przeglądanie danych ze skanowania, a także trójwymiarowych modeli. To dedykowana platforma webowa dla naszych Cyfrowych Bliźniaków. Korzystający z niej użytkownicy mogą m.in. dokonywać pomiarów czy tworzyć notatki, które są widoczne również dla innych wybranych użytkowników.

WebPano oferuje trzy tryby widoku:

  • panoramiczny z danymi skanowania,
  • orbita 3d,
  • spacer 3d z modelami 3d i hotspotami Pano.

Jest to narzędzie służące do komunikacji pomiędzy inżynierami z różnych branż w całym procesie projektowym. Dzięki niemu mogą omawiać, przeglądać i sprawdzać aktualną sytuację w projekcie nie ruszając się zza swojego biurka. Nie potrzebują do tego żadnych wtyczek, a jedynie dowolnej przeglądarki internetowej. Platforma WebPano pozwala znacznie ograniczyć osobiste wizyty w obiekcie, a korzystać z niej mogą z łatwością nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem digitalizacji dowolnego projektu z branży przemysłowej, zapraszamy do kontaktu. Każdy projekt Cyfrowego Bliźniaka wyceniamy indywidualnie. Nasze usługi wykonujemy w Polsce i wielu innych krajach. Dzięki nim można zwiększyć efektywność, zmniejszyć koszty i zaoszczędzić czas podczas całego procesu zarządzania projektem.

The post Cyfrowy bliźniak i jego rola w digitalizacji obiektów przemysłowych appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>
BIM – co to jest? Modelowanie informacji o budynku https://wp.3deling.com/bim-co-to-jest-modelowanie-informacji-o-budynku/ Fri, 05 May 2023 12:18:59 +0000 https://wp.3deling.com/?p=13739 BIM, czyli Building Information Modeling to technologia, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania i realizacji inwestycji, a także do zarządzania nią. Sama nazwa funkcjonuje od początku tego wieku, wcześniej stosowano określenie BPM (Building Product Models). Modelowanie informacji o budynku wiąże się ze stworzeniem cyfrowego modelu inwestycji, dzięki któremu możliwy jest ciągły dostęp do informacji o projekcie […]

The post BIM – co to jest? Modelowanie informacji o budynku appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>
BIM, czyli Building Information Modeling to technologia, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania i realizacji inwestycji, a także do zarządzania nią. Sama nazwa funkcjonuje od początku tego wieku, wcześniej stosowano określenie BPM (Building Product Models). Modelowanie informacji o budynku wiąże się ze stworzeniem cyfrowego modelu inwestycji, dzięki któremu możliwy jest ciągły dostęp do informacji o projekcie i wszystkich jego kosztach. Można z niego korzystać na każdym etapie realizacji – koncepcji, budowy, a także zarządzania gotowym budynkiem.

Technologia BIM – co to jest?

Projektowanie BIM jest kompletnym procesem tworzenia informacji o powstającym budynku i zarządzania nimi. Technologia opiera się na cyfrowym modelu. Jest dostępna w chmurze i pozwala na integrację uporządkowanych wielobranżowych danych. Dzięki temu powstaje szczegółowa prezentacja obiektu na przestrzeni jego rozwoju.

Dla porównania, modele CAD 3D prezentują przestrzeń budynku, a model BIM umożliwia tworzenie bazy danych o obiekcie, dodając pewne informacje. Zdefiniowany zostaje tu każdy element – ściany, sufity, podłogi, okna itp.  Oprócz tego modele BIM zawierają tzw. MEP, czyli elementy instalacji, takie jak hydraulika, przewody elektryczne czy inne obiekty typu HVAC. Wszelkie przekroje, rysunki czy plany 2D są automatycznie generowane przy użyciu zdefiniowanej pozycji lub kierunku.

Technologia BIM wykracza więc poza geometryczną prezentację budynków i infrastruktury. Pozwala na uchwycenie zależności i charakterystycznych właściwości rzeczywistych elementów budynku.

Oprogramowanie do realizacji modelowania BIM

Sam BIM nie jest rozwiązaniem technicznym, a metodologią, która umożliwia korzystanie z tej technologii. Natomiast do jego realizacji powstało kilka programów. Główny z nich to Autodesk Revit – platforma programowa przeznaczona do ułatwiania procesu modelowania BIM, oparta na technice parametrycznego modelowania budynków. Koordynuje ona automatycznie wprowadzanie zmian do projektu i dokumentacji. Dzięki niej użytkownicy tworzą uporządkowany model z przechowywanymi w nim informacjami. Platforma Revit umożliwia np. wizualizację, a dzięki temu zrozumienie całej idei projetu, w tym współdziałania systemów i urządzeń w obiekcie.

Wśród innych używanych do metody BIM aplikacji można wymienić:

  • Bentley® AECOsim Building Designer,
  • ArchiCAD,
  • REVIT,
  • Vectorworks Architect.

Jakie korzyści daje wdrożenie technologii BIM?

Building Information Modeling jest ważnym elementem cyfrowej transformacji w branżach budowlanej, inżynieryjnej i architektonicznej. Zespoły projektowe i konstrukcyjne wykorzystują go do uzyskania jak najefektywniejszych rezultatów. Dzięki niemu specjaliści z różnych branż mogą pracować nad projektem od początku, np. architekt modeluje budynek w 3D i przekazuje model instalatorowi i konstruktorowi. Wszystkie zmiany pojawiające się na wczesnym etapie prac są uwzględniane w projektowaniu. Wpływa to na ograniczenie ich kosztów.

Technologia BIM wspiera więc tworzenie informacji, a następnie zarządzanie nimi w całym cyklu rozwojowym projektów architektonicznych, inżynieryjnych i budowlanych. Powstaje kompletna wielobranżowa dokumentacja zebrana we wspólnym zestawie danych. Dostęp do niej jest możliwy przez różne reprezentacje, m.in.: 3D, 2D czy tabele. Jest to o wiele lepszy i wygodniejszy sposób niż przy tradycyjnych metodach projektowania komputerowego.

Modelowanie BIM to duże ułatwienie dla wszystkich osób tworzących obiekt. Daje możliwość analizy wielu danych, np. dodając współrzędne geograficzne położenia budynku, można przeanalizować jego nasłonecznienie o różnych porach roku czy dnia i wybrać najlepsze usytuowanie. Podobne symulacje różnych wersji projektu można wykonać bardzo szybko, a ich efektem jest skrócenie czasu projektowania i eliminacja błędów. Praca na wspólnym modelu pozwala wszystkim realizatorom projektu dokładnie sprawdzić szczegóły techniczne planowanej inwestycji.

Wśród zalet korzystania z BIM można wymienić:

  • mniejszą liczbę błędów i niedopatrzeń w dokumentacji,
  • mniej poprawek projektowych,
  • niższe koszty budowy, w tym przedmiarowania i kosztorysowania, projektowania architektonicznego czy branżowego,
  • skrócenie czasu realizacji inwestycji,
  • ograniczenie odpadów,
  • mniejsze ryzyko niezadowolenia ze strony zleceniodawcy.

Modele BIM w ofercie firmy 3Deling

Metoda BIM poprzez modelowanie i symulacje rzeczywistości w jej cyfrowym odpowiedniku daje nieskończone możliwości analizy danych i prezentacji. Zapewnia też stały dostęp do aktualnych informacji o wszystkich elementach obiektu, w tym kubatury, powierzchni, zużycia materiałów czy kosztów. Możliwość cyfrowego przetestowania różnych wariantów sprzyja znajdowaniu kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań.

Firma 3Deling wykonuje profesjonalne naziemne skanowanie 3D, którego wynikiem jest powstanie chmury punktów z ogromną ilością, bardzo szczegółowych danych. Na ich podstawie możemy wykonać wiele opracowań, w tym modele 3D CAD oraz modele BIM. Aby zapewnić późniejszą bezproblemową wymianę danych między różnymi formatami BIM, tworzymy natywne modele w najpopularniejszych formatach Revit, AECOSim i ArchiCAD.

Każdy projekt modelu BIM wyceniamy indywidualnie, na podstawie oczekiwanego przez klientów poziomu szczegółowości. Jeśli chcą Państwo zamówić usługę, zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

The post BIM – co to jest? Modelowanie informacji o budynku appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>
Skaning laserowy – zasada działania, zastosowanie https://wp.3deling.com/skaning-laserowy-zasada-dzialania-zastosowanie/ Tue, 07 Mar 2023 12:14:39 +0000 https://wp.3deling.com/?p=13161 The post Skaning laserowy – zasada działania, zastosowanie appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>

Skaning laserowy, jego zastosowanie i możliwości wzbudzają rosnące zainteresowanie wśród przedstawicieli wielu branż, np.: geodezyjnej, architektonicznej, budowlanej i wielu innych, w których znacznie ułatwia pracę. Jest jedną z najnowszych technologii służących do pozyskiwania informacji geoprzestrzennych.

Jego historia zaczęła się w latach dziewięćdziesiątych zeszłego wieku, kiedy powstał system LiDAR (Light Detection and Ranging). Obejmował on urządzenia montowane wyłącznie na statkach powietrznych. Przełomowym momentem był rok 1998, gdy firma Zoller+Fröhlich wyprodukowała pierwszy skaner umożliwiający naziemny skaning laserowy.

Jak działa naziemny skaner laserowy?

Zasada działania naziemnego skanera laserowego polega na pomiarze kąta oraz odległości między nim a badanym celem. Dzięki temu wyznaczane są współrzędne xyz, które tworzą tzw. chmurę punktów. Urządzenie mierzy odległości od obiektów, wysyłając w ich kierunku wiązki świetlne o zakresie bliskim podczerwieni. Wysyłane fale o określonej długości odbijają się od celu i wracają do skanera. Każde z odbić jest rejestrowane, a jego punktowi są przypisywane współrzędne 3d, z których powstaje chmura punktów opisująca powierzchnię badanego obiektu.

Podczas pracy w terenie współrzędne xyz są przypisane do danego punktu odbicia w układzie lokalnym urządzenia, a potem w układzie docelowym współrzędnych geodezyjnych prostokątnych płaskich. Skanery naziemne mogą posiadać także sensor optyczny, wbudowany lub występujący jako zewnętrzny aparat fotograficzny. Rejestrują wtedy również składowe RGB modelu przestrzennego barw każdego punktu, gdzie:

  • R, czyli red to barwa czerwona,
  • G, czyli green — zielona,
  • B, czyli blue — niebieska.

Takie dane znajdują wiele zastosowań, np. do uzyskania informacji o kolorystyce zabytkowych budynków podczas inwentaryzacji architektonicznej 3D.

Zalety naziemnego skaningu laserowego

Skanowanie 3D umożliwia szybkie i precyzyjne wykonywanie pomiarów obiektów i innych celów, które nie byłoby możliwe przy użyciu tradycyjnych metod. Otoczenie jest tu odwzorowywane z dokładnością do 2 mm, a skanery mogą zmierzyć nawet 2 mln punktów w ciągu sekundy! Chmury punktów z pozyskanymi danymi mogą być importowane do różnych oprogramowań i wykorzystywane do modelowania, analiz czy wektoryzacji.

Chmura punktów pozwala zebrać ogromną ilość, bardzo szczegółowych danych. a raz wykonany skaning laserowy, stworzyć w zależności od potrzeb wiele różnych opracowań, m.in.:

  • modele 3D CAD,
  • modele BIM,
  • modele MESH 3D,
  • panoramy 360 stopni do wirtualnych spacerów 3D,
  • ortofotoplany, czyli obrazy metryczne, np. obiektów zabytkowych,
  • dokumentacje 2D CAD (przekroje, rzuty, rysunki elewacji),
  • modele instalacji,
  • pomiary objętości,
  • badania deformacji,
  • wykrywanie kolizji.

Skaning laserowy — zastosowanie

Skaner laserowy dzięki swojej zasadzie działania jest wykorzystywany do skomplikowanych pomiarów, wymagających optymalnej dokładności, której nie można osiągnąć tradycyjnymi metodami, np. przy pomiarach i projektowaniu instalacji przemysłowych czy przy pracach podziemnych.

Technologia skaningu laserowego jest szeroko wykorzystywana w geodezji naziemnej, m.in. do:

  • sprawdzenia, inwentaryzacji, budowy czy przebudowy obiektów budowlanych, takich jak: drogi, linie kolejowe, wiadukty, czy estakady,
  • inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej zabytków,
  • inwentaryzacji budynków przemysłowych i infrastruktury technicznej,
  • monitoringu robót budowlanych,
  • monitoringu obiektów podziemnych, takich jak: wyrobiska, jaskinie czy chodniki w kopalniach,
  • pomiaru rzeźby terenu i mas ziemnych,
  • inwentaryzacji upraw rolnych i drzewostanów dla określenia ich zasobności.

Wykorzystanie tej metody do inwentaryzacji budynków pozwala na wykonanie dokładnej dokumentacji architektoniczno-budowlanej, która służyć może potem do planowania ich przebudowy, rozbudowy, remontu czy konserwacji. Skanowanie 3D jest szczególnie przydatne przy inwentaryzacji obiektów zabytkowych, tworząc przy okazji ich cyfrowe kopie.

Skaning laserowy służy także do weryfikacji niepełnej lub zawierającej błędy dokumentacji obiektu budowlanego. W technologii BIM może też być wparciem dla nadzoru inwestorskiego.

Skaning laserowy w ofercie firmy 3Deling

Zastosowanie skaningu laserowego jest konkurencyjną metodą dla fotogrametrycznych pomiarów naziemnych, których proces opracowania jest kosztowny i długotrwały. Technologia ta sprawdza się doskonale w przemyśle, architekturze, ochronie zabytków i planowaniu przestrzennym, gdzie ułatwia pracę inżynierom, projektantom oraz architektom.

Jeśli poszukują Państwo profesjonalnej usługi naziemnego skanowania 3D, polecamy naszą ofertę. Dostarczamy chmury punktów zarówno w odcieniach szarości z rejestracją intensywności, jak i z pomierzonymi barwami RGB w różnych formatach, m.in.: .POD, .PCG and RCS, .IMP, .PTX, czy .ZFC.  Oferujemy też własny serwis internetowy – WebPano, na którym można udostępniać i przeglądać dane ze skanowania, w tym modele 3D.

Każdy projekt wyceniamy indywidualnie, biorąc pod uwagę właściwości obiektów, które mają być mierzone oraz oczekiwanych przez klienta opracowań. Skaning laserowy 3D wykonujemy w Polsce i wielu innych miejscach na świecie. W celu dokładnego omówienia zamawianej usługi zapraszamy do kontaktu.

The post Skaning laserowy – zasada działania, zastosowanie appeared first on 3Deling - Eksperci w skanowaniu laserowym 3D i przetwarzaniu chmury punktów.

]]>